RED KOMODO 6K KAMERA 

Yakın bir zamanda piyasaya çıkan Red Komodo 6K için en çok merak edilen özellik nasıl bir sensöre sahip olacağıydı. Tam kare mi, süper 35 mi yoksa farklı bir boyuta mı sahip olacaktı. Merak edilen bu konuya Jarred Land RED Komodo 6K sensör büyüklüğü boyutlarını reduser’deki bir yayında gösterdi.

Bu boyutlar göz önüne alındığında, sensör S35 3-perf filmden biraz daha geniş görünmektedir ve diğer RED kameralar ile Komodo arasındaki FOV karşılaştırmasını görmek isteyenler için, Phil Holland bu konuyu ayırmıştır. Jarred yeni sensör hakkında söyledikleri ise şu şekilde;

“Raven veya (black magic 6K veya Z2 6K) ve diğer “daha küçük” s35 sensörlerinde olduğu gibi ekin faktöründen korkmanıza gerek yok… Komodo’nun yepyeni bir pikseli olduğunu hatırlayın ve fiziksel sensör her şeyden çok daha geniştir Bunların 27.03mm x 14.25mm. Bu nedenle, gitmeniz gereken yere ulaşmak için ekin yapmanız gerekiyorsa, oraya gitmek için optiklerinize daha duyarlı olacak çok daha genişlikte başlıyorsunuz.”

Aslında, orijinal teknik özelliklerden Jarred’in bir süre önce reduser’de paylaştığını biliyoruz, bunun VistaVision boyutunda bir sensör olmadığını biliyorduk. Her ne kadar tam kare veya etrafını tamamen dışlamamış olsa da, RED’in Komodo için tam kare sensörden daha küçük bir sensör geliştirdiği fiyat / maliyet perspektifinden daha mantıklı geliyor.

Süper 35, yüz yıllardan beri var ve tam kare / büyük formattaki artışa rağmen hala baskın bir format. Ve evet, Komodo 6K, Jarred’in RED forumda halka açık bir şekilde söylediklerinden, Komodo’nun yeni bir sensör tasarımı olduğu yönünde.

Back to Top